Gülnur Özdağlar

Gülnur Özdağlar Odtü’de mimarlık okudu, mezun olduğu 1986 yılından bu yana mimar olarak çalışıyor.

Çeşitli gruplarla proje yarışmalarına katıldı, çok sayıda yarışmada ödül kazandı. Mimarlığın yanı sıra grafik tasarım ve fotoğraf çalışmaları yurtdışında dergi ve kitaplarda yayınlandı.

Dijital sanat alanında katıldığı uluslararası yarışmalarda ödüller aldı. ‘TemaYokTema’ grubuyla 2000-2004 yıllarında 5 karma sergi, ‘formatD’ grubuyla projeksiyon sunuşları yaptı ve bir kaç da kişisel sergi açtı.

2008 yılından bu yana Pet şişeleri dönüştürerek kaseler, takılar, ev aksesuarları yapıyor. Pet şişeleri toplayıp, kesip, ısıtıp, ertip, delip yeniden biçimlendiriyor.

Geri dönüşümün değil ‘üstdönüşüm’ün asıl cevap olduğunu düşünüyor. Dönüştürme sırasında malzemenin kaybettiği nitelilkler yerine emek ve sanatsal değer ekleyerek daha yüksek nitelikte bir ürün amaçlıyor. Çöpe atılan bu nesnelerden evimizi, hatta kendimizi bezeyeceğimiz güzellikte şeyler yaparak ‘geridönüşüm’e dikkat çekmeyi, özendirmeyi amaçlıyor. Bu şekilde dönüşüm sorunsalına kendi kişisel cevabını veriyor.

Gelecekte beşikten mezara değil tekrar beşiğe kayıpsız dönecek yeni bir plastik madde olacağına, bunun ‘biçimlerin yaratılışına yöne vereceğine’, geridönüşüm, hatta üstdönüşümle değil ‘karmik telafi’ ile uğraşılacağına, yani daha güzel bir dünyaya inanıyor.